Temperatura na Antarktydzie
Wszyscy słyszymy o globalnym ociepleniu oraz o tym, że temperatura na Antarktydzie coraz bardziej rośnie. Dlaczego naukowcy boją się rosnących temperatur?
2021-03-17, 20:01

Temperatura na Antarktydzie

Antarktyda znana jest jako lodowaty kontynent. Średnia roczna temperatura na Antarktydzie waha się od około minus 60 stopni w głębi lądu do minus 10 stopni na wybrzeżach. Dla porównania średnia roczna temperatura w Polsce wynosi plus 8 stopni. Dla większości naukowców zmiany, które zachodzą na Antarktydzie są najważniejszym wyznacznikiem postępującego globalnego ocieplenia. Dlaczego? Ponieważ mimo, że Antarktyda jest stosunkowo dalekim nam kontynentem, to od tego co dzieje się wokół bieguna południowego zależy również nasze życie. Średnia grubość pokrywy lodowej sięga tam nawet do 5 kilometrów, co stanowi 90% zasobów słodkiej wody na świecie. 

Coraz cieplejsza temperatura na Antarktydzie

Antarktyda jest miejscem, w którym została odnotowana najniższa temperatura na świecie - 21 lipca 1983 roku w rosyjskiej bazie Wostok zmierzono minus 89,2 stopnia. Niestety w ostatnich latach odnotowywana jest coraz wyższa temperatura na Antarktydzie. W lutym 2020 roku Argentyńska stacja meteorologiczna zarejestrowała temperaturę aż 18,3 stopni Celsjusza. Ów wzrost temperatury wywołuje niepokój u większości naukowców, zajmujących się tematem globalnego ocieplenia. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w naszym najnowszym artykule!

KONTAKT / AUTOR
Smog Lab
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.